Julkaistu alun perin la 12.9.2015
Noin kuusi osallistujaa, ja raaka-aineiden osto sen mukaisesti. Ekasta isosta kaupasta oli kahvikerma ja roiskeläppäpizzat loppuneet, joten piti käydä toisessa kaupassa täydentämässä. Miten vitussa roiskeläppäpitsat voivat loppua? Niitähän pitäisi olla tyyliin rajattomasti. Osasyynä lienee se, että erilaisia ruokakermoja oli niin maar helvetin paljon eri makuja. Oli mustapippuria, kolmen juuston yhdistelmää jne. joista tuo juustokerma on vissiin joku uusi tulokas. Sillekin oli varattu hyllytilaa, ja sitähän olivatkin hyllyt pullollaan kun ei sitä kukaan osta. Sille varattu hyllytila on roiskeläpiltä pois, joita oli siis pystytty laittamaan tarjolle vähemmän ja siksi ne olivat päässeet loppumaankin. En tiedä, meneekö se oikeasti näin, mutta aivan varmasti kaupat juonittelevat näin selkäni takana.
Ekan kaupan ostokset:
Jotenkin muistin, että yksi voipaketti painaisi kilon, mutta se painaakin puoli kiloa. Kakkuun menee 300 grammaa. Melkein koko tahko. Ei vissiin mikään ihme että ihmiset lihoo.
En tiedä kuinka eettisesti nuo nakit on tehty tai paljonko niissä on E-koodeja. Tärkeintä kuitenkin on, että kuuteen kilpikonnaburgeriin menee 30 nakkia, ja tuo on 30 nakin paketti. Harvoin onnistuvat reseptit ja kauppaostokset pelaamaan näin hyvin yhteen, joten pitihän siksi tukea kerrankin onnistunutta annoskokoa.
Samaa ei voi sanoa tuosta vitun mantelijauhosta. Kakkuun menee yhteensä 250 grammaa sitä (minulla ei ole mitään keinoa punnita sitä, näin sivumennen sanoen). Pussi on 800-grammainen. Se oli kaupan ainoa mantelijauhopussikoko. Ihan vitusti ylimääräistä ja maksoi saatanasti. Plussana kai voi mainita, että ei tarvitse yrittää jauhaa manteleita millään vatkaimella tms. Miksiköhän saksanpähkinöitä ei myydä samalla tavalla valmiiksi jauhettuna? Ja miksei taateleita myydä tahnana? Varmaan siksi, ettei kukaan koskaan tee raakakakkua, koska raakakakku on ohimenevä idiootti(en) ilmiö ja maistuu paskalta.
Maksoi 28 euroa. On kans niin vitun halpaa.
Toisen kaupan ostokset:
Myyjän ilme kun isken liukuhihnalle 12 roiskeläppää ja kermapurkin. Jauhelihapitsoja oli vain neljä, joten piti täydentää kinkulla ja meetvurstilla. Yhdistelen niitä sitten kilpikonnia kootessani satunnaisesti. Toisessa kaupassa ei myyty kahvikermaa ollenkaan, joten ostin tavallista kuohukermaa.
Maksoi 26 euroa, yhteensä siis 54 euroa. Kuusi osallistujaa, eli yhden annoksen hinnaksi tulee 9 euroa. Kiitos vittu kun ei tarvinnut ostaa tyyliin suolaa, ketsuppia ja muuta, koska muuten olis maksanut ihan saatanasti. Seuraava vittupää kusi joka valistaa minua itte tehdyn ruuan halpuudesta on todellisuudesta vieraantunut paska joka ei ole varmaan koskaan ostanut itse ruokaa.
Piti aloittaa kakun leipominen jo aiemmin päivällä (kirjoitan tätä yhdeksältä illalla), mutta olin just syönyt kebabbilassa niin ison pitsan että nukutti vain. Nyt arvon, leivonko iltamyöhään vai jätänkö koko paskan huomiseen. Ei meinaan napostelis ollenkaan.